Lista aktualności Lista aktualności

SUBMISJA DREWNA KROSNO 2016

Spośród drewna oferowanego na XVII Submisji Drewna „Krosno 2016" – dwie sztuki dębów z Nadleśnictwa Jarosław osiągnęły najwyższą cenę za metr sześcienny (3,4 tys. zł/m3). Drewno dębowe z Nadleśnictwa Jarosław jak co roku cieszyło się dużym zainteresowaniem nabywców ze względu na wysoką jakość techniczną.

Submisja jest to pisemna licytacja sztuk drewna cennego. Nadleśnictwo Jarosław wystawiło na tegorocznej submisji 59 metrów sześciennych drewna. W większości było to drewno dębów szypułkowych w wieku około 110 lat oraz niewielka ilość dęba czerwonego w wieku około 80 lat. Drewno te pochodzi z planowych cięć gospodarczych z leśnictw Czerniawka, Lichacze, Olchowa oraz Stubno. Podczas planowania zabiegów hodowlanych leśniczy i podleśniczy wytypowali i oznaczyli w lesie drzewa na submisję. Następnie wybór ten zweryfikowany został przez inżyniera nadzoru Jacka Zygę. Końcowej kwalifikacji dokonał brakarz obwodowy – Wojciech Menet.

Drewno przewiezione zostało na składnicę w Oleszycach, ponownie pomierzone i zanumerowane numerami submisyjnymi (tzw. los). Średnicę drewna zmierzono w połowie długości bez kory, w tym celu w miejscu pomiaru zdarto korę robiąc tzw. zaciosy. Aby zabezpieczyć drewno przed pękaniem na czoła drewna nabito taśmy kolczaste oraz plastykowe „esy".

Średnia cena uzyskana za dęby z Nadleśnictwa Jarosław wyniosła 2,2 tys. zł/m3.  Najdroższą sztuką  na tegorocznej submisji był dąb z leśnictwa Czerniawka, który przy masie 3,36 metrów sześciennych osiągnął cenę 11,4 tys. zł.

Z drewna dębowego sprzedanego na submisji wykonane zostaną wysokiej jakości okleiny (fornir), meble, stolarka budowlana i beczki na wino.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Wąsik-Wikar