Asset Publisher Asset Publisher

Jesienne odnowienie powierzchni leśnej

Na przełomie września i października leśnicy przygotowują się do jesiennego odnowienia powierzchni leśnej. Dzięki stosunkowo dużej ilości wody w glebie sadzonki zdążą ukorzenić się przed zimą.

Akcja jesiennego sadzenia związana jest z wieloma czynnikami. Jednym z nich są dobre warunki do wzrostu i rozwoju sadzonek. Często występujące opady jesienią pozwolą rozwinąć system korzeniowy sadzonek. Dodatni wpływ na ich wzrost będzie miała także woda dostępna po stopnieniu śniegu. Z jesiennym odnowieniem lasu związana jest także konieczność zwolnienia kwater siewnych w szkółkach, tak aby można było posiać jesienią takie gatunki jak dąb czy buk.

 

W tym roku jesienią również w Nadleśnictwie Jarosław przystąpiono do odnowienia powierzchni leśnej, do której użyto sadzonek sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) pochodzącej ze szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Oleszyce. Została ona posadzona przy użyciu kostura - narzędzia służącego do wyciskania szparki, w której umieszczana jest sadzonka. Podczas sadzenia niezbędna była kontrola leśników, którzy zwracali uwagę na prawidłową technikę sadzenia oraz zachowanie odpowiedniej więźby (odległości między kolejnymi sadzonkami). Ważne przy tym było także, aby nie przesuszać systemu korzeniowego oraz dokładnie udeptywać ziemię po posadzeniu. Dodatkowo sadzonki sosny zostały zabezpieczone repelentem, aby nie dopuścić do zgryzania pędu wierzchołkowego przez zwierzynę, co mogłoby spowodować pogorszenie jakości sadzonek, a niekiedy ich zamieranie.