Asset Publisher Asset Publisher

Potrójna rocznica

W roku 2014 obchodzimy 90-tą rocznicę istnienia Lasów Państwowych, 70-tą rocznicę Lasów Państwowych na ziemiach jarosławskich, 30-tą rocznicę istnienia Nadleśnictwa Jarosław

W roku 1924 powstało przedsiębiorstwo „Polskie Lasy Państwowe", działające na zasadzie samowystarczalności finansowej. Jej spadkobiercą i kontynuatorem dobrych tradycji jest Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe"

Za autora przedwojennych sukcesów Lasów Państwowych uważa się Adama Loreta, wieloletniego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych. W październiku 1939 roku został on zamordowany przez NKWD

Na ziemiach powiatu jarosławskiego jednostka lasów państwowych zaczęła funkcjonować w roku 1944 na gruntach leśnych majątków Czartoryskich i Zamojskich upaństwowionych dekretem PKWN . Powierzchnia tych lasów wynosiła 7200 ha. Pierwszym Nadleśnictwem na tych terenach było Nadleśnictwo Szówsko i Kobylnica . Kolejne lata to szereg reorganizacji i zmian administracyjnych które powodowały zmiany nazw i siedzib nadleśnictw .

W roku 1984 z części Nadleśnictw Sieniawa i Oleszyce wyodrębniono obręby leśne na bazie których utworzono i powołano Nadleśnictwo Radymno (obecnie Jarosław) które w niezmienionych granicach i strukturze administruje lasami do dnia dzisiejszego.

Powierzchnia nadleśnictwa wynosi obecnie 16612 ha Głównym          źródłem przyrostu powierzchni leśnej nadleśnictwa były zalesienia gruntów porolnych o niskich klasach jakościowych  nieprzydatnych dla gospodarki rolnej.

 

W latach 1990-2005 przejęto 1300 ha gruntów do zalesień, do chwili obecnej (dane z roku 2013) zalesiono 95  % tej powierzchni.

Tak duży udział powierzchni zalesionych w powierzchni nadleśnictwa  powoduje obniżenie średniego wieku drzewostanów który obecnie w nadleśnictwie wynosi 56 lat. Dla porównania przeciętny wiek drzewostanów w Polsce wynosi 60 lat

Najstarsze drzewostany nadleśnictwa to drzewostany, dębowo-grabowe w Leśnictwie Stubno w wieku 181 lat oraz drzewostany dębowe i sosnowe w Leśnictwach Czerniawka i Lichacze   w wieku ponad 140 lat. Procentowy udział drzewostanów powyżej 100 lat stanowi  20 % powierzchni nadleśnictwa.